Jasper County Airport (RZL)
Jasper County Airport (RZL)
RZL
Jasper County Airport (RZL)
Rensselaer, IN
Latest photos of Jasper County Airport (RZL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RZL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-10-57.5331W/40-56-52.1652N -87.182648/40.947824 (Estimated) |
| Elevation | 698 ft / 212.75 m (Surveyed) |
| Land | 108 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Rensselaer, IN |
| Location | Jasper County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 09/27
| Dimensions | 1450 x 150 ft (442 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 679.00 ft | 684.00 ft |
| Coordinates | 40.947516N / 87.188513W | 40.947560N / 87.183263W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RWY 09 /27 THLDS HAVE ORANGE TRAFFIC CONE MARKERS. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4000 x 60 ft (1219 x 18 m) |
| Surface | CONC-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 698.00 ft | 674.00 ft |
| Coordinates | 40.953417N / 87.181501W | 40.942438N / 87.181446W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |