Burnett County Airport (RZN)
Burnett County Airport (RZN)
RZN
Burnett County Airport (RZN)
Siren, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RZN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-22-25.2950W/45-49-24.4700N -92.373693/45.823464 (Estimated) |
| Elevation | 989 ft / 301.45 m (Surveyed) |
| Land | 576 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Siren, WI |
| Location | Burnett County, WI |
| Magnetic Variation | 02E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RZN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N13 |
Runway 05/23
| Dimensions | 3910 x 75 ft (1192 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 989.00 ft | 984.00 ft |
| Coordinates | 45.819883N / 92.378132W | 45.827406N / 92.367203W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 987.00 ft | 988.00 ft |
| Coordinates | 45.828311N / 92.381221W | 45.818351N / 92.367743W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |