Madras Municipal Airport (S33)
Madras Municipal Airport (S33)
S33
Madras Municipal Airport (S33)
Madras, OR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | S33 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-09-18.5000W/44-40-12.6000N -121.155139/44.670167 (Estimated) |
| Elevation | 2437 ft / 742.80 m (Surveyed) |
| Land | 2098 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Madras, OR |
| Location | Jefferson County, OR |
| Magnetic Variation | 16E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | MMV - Mc Minnville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MMV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2701 x 50 ft (823 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Physical elevation | 2417.00 ft | 2424.00 ft |
| Coordinates | 44.673907N / 121.162722W | 44.678154N / 121.154217W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Fair Condition
*RY 04/22 MKD WITH WHITE REFLECTORS. |
Basic , Fair Condition |
Runway 16/34
| Dimensions | 5089 x 75 ft (1551 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 2430.00 ft | 2436.00 ft |
| Coordinates | 44.674030N / 121.153385W | 44.660072N / 121.153389W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes |