Prineville Airport (S39)
Prineville Airport (S39)
S39
Prineville Airport (S39)
Prineville, OR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | S39 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
120-54-18.6000W/44-17-16.0000N -120.905167/44.287778 (Estimated) |
| Elevation | 3251 ft / 990.90 m (Estimated) |
| Land | 940 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Prineville, OR |
| Location | Crook County, OR |
| Magnetic Variation | 15E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Klamath Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | MMV - Mc Minnville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MMV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5751 x 75 ft (1753 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 3246.00 ft | 3236.00 ft |
| Coordinates | 44.293371N / 120.914793W | 44.285657N / 120.895641W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |
Runway 15/33
| Dimensions | 4054 x 40 ft (1236 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3240.00 ft | 3250.00 ft |
| Coordinates | 44.290828N / 120.906256W | 44.279834N / 120.903955W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |