Harvey Field Airport (S43)
Harvey Field Airport (S43)
S43
Harvey Field Airport (S43)
Snohomish, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | S43 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
122-06-09.8830W/47-54-17.5210N -122.102745/47.904867 (Estimated) |
| Elevation | 22 ft / 6.71 m (Estimated) |
| Land | 145 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Snohomish, WA |
| Location | Snohomish County, WA |
| Magnetic Variation | 17E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 984 ft |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SEA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 15L/33R
| Dimensions | 2671 x 36 ft (814 x 11 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 15L | 33R | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 15.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 47.908328N / 122.103664W | 47.901253N / 122.100853W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Numbers only , Good Condition | Numbers only , Good Condition |
| VGSI | tri-color on right | tri-color on right |
Runway 15R/33L
| Dimensions | 2430 x 100 ft (741 x 30 m) |
| Surface | TURF-E |
| 15R | 33L | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 15.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 47.908169N / 122.104558W | 47.901733N / 122.102003W |
| Traffic pattern | Right | Left |
- ADDITIONAL PARACHUTE STUDENT DROP ZONE 1 NM E OF ARPT MKD WITH WHITE 'X'. ARRIVING HELICOPTER TRAFFIC APPROACH HELIPADS FROM NE OR SE TO AVOID STUDENT DROP ZONE.
- RYS 15L & 15R CALM WIND RYS.
- PARACHUTE DROP ZONE BETWEEN RY 15L/33R AND MAIN TWY, LARGE GRAVEL CIRCLE.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; CTC AMGR 360-568-1541.
- HELICOPTER TRNG WEST OF RYS 500 FT & BLO.
- ESTABD PRIOR TO 15 MAY 1959.