Sacramento Executive Airport (SAC)
Sacramento Executive Airport (SAC)
SAC
Sacramento Executive Airport (SAC)
Sacramento, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SAC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-29-36.5000W/38-30-45.1000N -121.493472/38.512528 (Estimated) |
| Elevation | 23 ft / 7.01 m (Surveyed) |
| Land | 540 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Sacramento, CA |
| Location | Sacramento County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SAC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 5503 x 150 ft (1677 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 17.00 ft | 24.00 ft |
| Coordinates | 38.505208N / 121.500730W | 38.517863N / 121.490222W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 3837 x 100 ft (1170 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 23.00 ft | 23.00 ft |
| Coordinates | 38.518363N / 121.495073W | 38.511161N / 121.485286W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 3505 x 150 ft (1068 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 16.00 ft |
| Coordinates | 38.516460N / 121.493965W | 38.506836N / 121.493885W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |