Savannah/hilton Head International Airport (SAV)
Savannah/hilton Head International Airport (SAV)
SAV
Savannah/hilton Head International Airport (SAV)
Savannah, GA
Latest photos of Savannah/hilton Head International Airport (SAV)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SAV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-12-07.7000W/32-07-39.3000N -81.202139/32.127583 (Estimated) |
| Elevation | 50 ft / 15.24 m (Surveyed) |
| Land | 3650 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NW of Savannah, GA |
| Location | Chatham County, GA |
| Magnetic Variation | 06W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SAV (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 7002 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 29.00 ft | 42.00 ft |
| Coordinates | 32.116570N / 81.199992W | 32.135816N / 81.200139W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on right |
| RVR equipment | touchdown | |
| REIL | No | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 9351 x 150 ft (2850 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 17.00 ft | 46.00 ft |
| Coordinates | 32.128754N / 81.218793W | 32.128475N / 81.188590W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |