Sawyer International Airport (SAW)
Sawyer International Airport (SAW)
SAW
Sawyer International Airport (SAW)
Marquette, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SAW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-23-43.3000W/46-21-13.1000N -87.395361/46.353639 (Estimated) |
| Elevation | 1221 ft / 372.16 m (Surveyed) |
| Land | 2100 acres |
| From nearest city | 17 nautical miles S of Marquette, MI |
| Location | Marquette County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SAW (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 09/1999 |
| Federal Agreements | NGYP |
Runway 01/19
| Dimensions | 12366 x 150 ft (3769 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 9° | 127° |
| Physical elevation | 1178.00 ft | 1220.00 ft |
| Coordinates | 46.336882N / 87.399166W | 46.370381N / 87.391539W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
- BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT.
- RAMP FEES IN EFFECT. RAMP FEES MAY BE WAIVED WITH FUEL PURCHASE.FBO SERVICE AFTER HOURS CONTACT 906-222-3062 (PAGER).
- ARFF INDEX D AVBL. CALL ARPT MGR AT 906-346-3308 OR 906-364-0939 TO CONFIRM AVAILABILITY OF PSNL AND EQUIP.
- NORTH ENTRANCE TO AIRCARRIER RAMP, SOUTH OF ARFF/SRE BUILDING, CLSD NOV-MAR.
- TWY G CLSD 15 NOV - 15 APR.
- TWY GOLF, CLSD 15 NOVTHRU 15 APR.
- GA & CHARTER ACFT PARKING AVBL AT GA TERMINAL ONLY, LCTD SE CORNER OF ARPT.
- S HALF OF ACR TERMINAL RAMP NOT PLOWED OCT-APR.
- FREQUENT SNOW REMOVAL OPNS IN PROGRESS VARIOUS TIMES OCT-APR. MONITOR CTAF.
- PAEW ON ARPT MONITOR 119.975 (CTAF).
- NO OBJECTIONS