Santa Barbara Municipal Airport (SBA)
Santa Barbara Municipal Airport (SBA)
SBA
Santa Barbara Municipal Airport (SBA)
Santa Barbara, CA
Latest photos of Santa Barbara Municipal Airport (SBA)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SBA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
119-50-29.4000W/34-25-34.3000N -119.841500/34.426194 (Estimated) |
| Elevation | 13 ft / 3.96 m (Surveyed) |
| Land | 948 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles W of Santa Barbara, CA |
| Location | Santa Barbara County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | HHR - Hawthorne |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SBA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 6052 x 150 ft (1845 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 34.427498N / 119.854641W | 34.427916N / 119.834578W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15L/33R
| Dimensions | 4178 x 75 ft (1273 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15L | 33R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 34.430779N / 119.840368W | 34.419656N / 119.836940W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15R/33L
| Dimensions | 4184 x 100 ft (1275 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15R | 33L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 34.430539N / 119.841536W | 34.419400N / 119.838101W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |