Sheboygan County Memorial Airport (SBM)
Sheboygan County Memorial Airport (SBM)
SBM
Sheboygan County Memorial Airport (SBM)
Sheboygan, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SBM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-51-06.2000W/43-46-11.2000N -87.851722/43.769778 (Estimated) |
| Elevation | 755 ft / 230.12 m (Surveyed) |
| Land | 737 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Sheboygan, WI |
| Location | Sheboygan County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SBM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 6800 x 100 ft (2073 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 744.00 ft | 743.00 ft |
| Coordinates | 43.763170N / 87.858711W | 43.778422N / 87.843887W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 5002 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 755.00 ft | 740.00 ft |
| Coordinates | 43.772729N / 87.859611W | 43.764018N / 87.844982W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |