South Bend Airport (SBN)
South Bend Airport (SBN)
SBN
South Bend Airport (SBN)
South Bend, IN
Latest photos of South Bend Airport (SBN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SBN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-19-02.4000W/41-42-29.6000N -86.317333/41.708222 (Estimated) |
| Elevation | 798 ft / 243.23 m (Surveyed) |
| Land | 2200 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of South Bend, IN |
| Location | St Joseph County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SBN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | N |
Runway 09L/27R
| Dimensions | 4300 x 75 ft (1311 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09L | 27R | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 788.00 ft | 780.00 ft |
| Coordinates | 41.713943N / 86.328778W | 41.714193N / 86.313034W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 09R/27L
| Dimensions | 8412 x 150 ft (2564 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09R | 27L | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 790.00 ft | 769.00 ft |
| Coordinates | 41.704328N / 86.329416W | 41.704812N / 86.298619W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSF | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 7101 x 150 ft (2164 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 798.00 ft | 759.00 ft |
| Coordinates | 41.718754N / 86.319395W | 41.699273N / 86.318825W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |