San Luis County Regional Airport (SBP)
San Luis County Regional Airport (SBP)
SBP
San Luis County Regional Airport (SBP)
San Luis Obispo, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SBP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
120-38-33.3507W/35-14-14.1573N -120.642597/35.237266 (Estimated) |
| Elevation | 212 ft / 64.62 m (Surveyed) |
| Land | 340 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of San Luis Obispo, CA |
| Location | San Luis Obispo County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | HHR - Hawthorne |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SBP (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 02/1980 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 2500 x 100 ft (762 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 162.00 ft | 189.00 ft |
| Coordinates | 35.236854N / 120.650263W | 35.236881N / 120.641893W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 6100 x 150 ft (1859 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 124° | 127° |
| Physical elevation | 162.00 ft | 212.00 ft |
| Coordinates | 35.242208N / 120.649561W | 35.232650N / 120.632781W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- RECURRING FLOCKS OF WATERFOWL ON AND IN VICINITY OF ARPT DURG WINTER MONTHS.
- TAXILANE WIDTHS LESS THAN STANDARD.
- NOISE SENSITIVE ARPT; TCH 50 FT; FOR NOISE ABATEMENT INFO CTC AMGR (805) 781-5205.
- RY 29 DESIGNATED CALM WIND RY.
- ATCT UNABLE TO SEE ACFT IN HOLDING BAY AT NW END OF TWY A. MOVEMENT FM HOLDING BAY REQUIRES ATCT APVL DURG ATCT HRS.
- TRANSIENT PARKING EXCEEDING 2 HRS CTC FBO EXCEPT FOR AIR CARRIERS.
- PRIOR TO 15 MAY 1959.