Blue Earth Municipal Airport (SBU)
Blue Earth Municipal Airport (SBU)
SBU
Blue Earth Municipal Airport (SBU)
Blue Earth, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SBU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-05-34.3000W/43-35-43.3000N -94.092861/43.595361 (Estimated) |
| Elevation | 1107 ft / 337.41 m (Surveyed) |
| Land | 257 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Blue Earth, MN |
| Location | Faribault County, MN |
| Magnetic Variation | 04E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PNM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 2245 x 200 ft (684 x 61 m) |
| Surface | TURF-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 1093.00 ft | 1091.00 ft |
| Coordinates | 43.595056N / 94.095838W | 43.600080N / 94.090938W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*MKD WITH YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 3400 x 75 ft (1036 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1092.00 ft | 1107.00 ft |
| Coordinates | 43.598330N / 94.094590W | 43.589506N / 94.090432W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |