Salisbury-ocean City Wicomico Regional Airport (SBY)
Salisbury-ocean City Wicomico Regional Airport (SBY)
SBY
Salisbury-ocean City Wicomico Regional Airport (SBY)
Salisbury, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SBY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-30-34.1266W/38-20-24.6813N -75.509480/38.340189 (Estimated) |
| Elevation | 53 ft / 16.15 m (Estimated) |
| Land | 1081 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of Salisbury, MD |
| Location | Wicomico County, MD |
| Magnetic Variation | 12W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SBY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1975 |
| Federal Agreements | NGSYH3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 44.00 ft | 49.00 ft |
| Coordinates | 38.333934N / 75.516914W | 38.344946N / 75.506505W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 6400 x 100 ft (1951 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 46.00 ft | 52.00 ft |
| Coordinates | 38.346022N / 75.516684W | 38.335525N / 75.498789W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
- NUMEROUS MIL TRNG ACTIVITY ON & INVOF ARPT.
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- FBO HRS 0600-2100. FOR SERVICES AFTER HRS CALL 410-749-0323.
- NUMEROUS CRACKS AND SPALLING ON TWY "C " BTWN TWY "E" AND RY 05.
- RY 14/32 NONSTD REFLECTIVE LANDING ZONE MARKER PANELS ADJACENT TO THE RUNWAY.
- RY 5/23 NONSTD REFLECTIVE LANDING ZONE MARKER PANELS ADJACENT TO THE RUNWAY.
- PRIOR TO 1959.