Merkel Field Sylacauga Municipal Airport (SCD)
Merkel Field Sylacauga Municipal Airport (SCD)
SCD
Merkel Field Sylacauga Municipal Airport (SCD)
Sylacauga, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SCD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-18-19.9000W/33-10-18.6000N -86.305528/33.171833 (Estimated) |
| Elevation | 569 ft / 173.43 m (Surveyed) |
| Land | 243 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Sylacauga, AL |
| Location | Talladega County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5390 x 100 ft (1643 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 569.00 ft | 548.00 ft |
| Coordinates | 33.171905N / 86.314341W | 33.171764N / 86.296732W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |