Stockton Metropolitan Airport (SCK)
Stockton Metropolitan Airport (SCK)
SCK
Stockton Metropolitan Airport (SCK)
Stockton, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SCK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-14-17.9000W/37-53-39.0000N -121.238306/37.894167 (Estimated) |
| Elevation | 33 ft / 10.06 m (Surveyed) |
| Land | 1552 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Stockton, CA |
| Location | San Joaquin County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SCK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 11L/29R
| Dimensions | 10650 x 150 ft (3246 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11L | 29R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 26.00 ft | 33.00 ft |
| Coordinates | 37.902342N / 121.250889W | 37.884504N / 121.221643W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11R/29L
| Dimensions | 4448 x 75 ft (1356 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11R | 29L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 26.00 ft | 26.00 ft |
| Coordinates | 37.899631N / 121.249284W | 37.892182N / 121.237069W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 70 x 70 ft (21 x 21 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |