Williamson-sodus Airport (SDC)
Williamson-sodus Airport (SDC)
SDC
Williamson-sodus Airport (SDC)
Williamson/sodus, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SDC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-07-10.1000W/43-14-04.6000N -77.119472/43.234611 (Estimated) |
| Elevation | 424 ft / 129.24 m (Surveyed) |
| Land | 109 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Williamson/sodus, NY |
| Location | Wayne County, NY |
| Magnetic Variation | 12W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 675 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 10/28
| Dimensions | 3801 x 60 ft (1159 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 424.00 ft | 419.00 ft |
| Coordinates | 43.234453N / 77.126592W | 43.234742N / 77.112334W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |