Louisville Intl-standiford Field Airport (SDF)
Louisville Intl-standiford Field Airport (SDF)
SDF
Louisville Intl-standiford Field Airport (SDF)
Louisville, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SDF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-44-11.3960W/38-10-26.7090N -85.736499/38.174086 (Estimated) |
| Elevation | 500 ft / 152.40 m (Surveyed) |
| Land | 1200 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Louisville, KY |
| Location | Jefferson County, KY |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SDF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 11/29
| Dimensions | 7250 x 150 ft (2210 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 111° | 127° |
| Physical elevation | 476.00 ft | 480.00 ft |
| Coordinates | 38.180227N / 85.747349W | 38.173053N / 85.723824W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 8578 x 150 ft (2615 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 501.00 ft | 471.00 ft |
| Coordinates | 38.187299N / 85.731342W | 38.164556N / 85.723575W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 11887 x 150 ft (3623 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 489.00 ft | 461.00 ft |
| Coordinates | 38.186988N / 85.748779W | 38.155403N / 85.738358W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
- BIRDS ON AND INVOF ARPT.
- STD DEP POINTS ON RWY 35L ARE AT TWYS A AND B. PILOTS MUST REQ USE OF RWY 35L EXTENSION. DECLARED DISTANCE FOR TKF AT TWY A AND B ASDA/TORA/TODA 10,250 FT.
- CONTINUOUS CONSTRUCTION ON ARPT; BE ALERT FOR FREQUENT RUNWAY & TWY CLOSURES.
- (E117) KY ANG/123TAC RECON
- ASDE-X SURVEILLANCE SYS IN USE: PILOTS SHOULD OPER TRANSPONDERS WITH MODE-C ON ALL TWYS AND RYS .
- TAXI IN POSITION AND HOLD WAIVER IN EFFECT FROM 0330 UNTIL SUNRISE AT THE INTERSECTION OF RY 17R AT TWY B, AND AT THE INTERSECTION OF RY 35L AT TWY B. THESE RYS WILL BE USED FOR DEP ONLY WHEN EXERCISING THE PROVISIONS OF THIS WAIVER.
- STD DEP POINT ON RY 17R IS AT TWY B. PILOTS MUST REQ USE OF RY 17R EXTN. DECLARED DIST FOR TKF AT TWY B ASDA/TORA/TODA 10,245 FT.
- ANG: APVL AUTH 123 AW/OGC, BASE OPS DSN 741-4581/4584, C502-413-4581/4584.
- SUCCESSIVE AND/OR SIMULTANEOUS DEPARTURES ARE APPROVED ON RY 17L/35R & RY 17R/35L WITH COURSE DIVERGENCE NO LATER THAN 1. 1NM FM THE RY END DUE TO NOISE ABATEMENT CONSIDERATIONS.
- EXISTED PRIOR TO 1959.