Brown Field Municipal Airport (SDM)
Brown Field Municipal Airport (SDM)
SDM
Brown Field Municipal Airport (SDM)
San Diego, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SDM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
116-58-48.5800W/32-34-20.1800N -116.980161/32.572272 (Estimated) |
| Elevation | 526 ft / 160.32 m (Surveyed) |
| Land | 899 acres |
| From nearest city | 13 nautical miles SE of San Diego, CA |
| Location | San Diego County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | SAN - San Diego |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SDM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 08L/26R
| Dimensions | 7972 x 150 ft (2430 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 08L | 26R | |
|---|---|---|
| Alignment | 96° | 127° |
| Physical elevation | 526.00 ft | 508.00 ft |
| Coordinates | 32.573789N / 116.993422W | 32.571649N / 116.967669W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08R/26L
| Dimensions | 3180 x 75 ft (969 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08R | 26L | |
|---|---|---|
| Alignment | 96° | 127° |
| Physical elevation | 521.00 ft | 505.00 ft |
| Coordinates | 32.571582N / 116.984332W | 32.570731N / 116.974058W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |