Penn Valley Airport (SEG)
Penn Valley Airport (SEG)
SEG
Penn Valley Airport (SEG)
Selinsgrove, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SEG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-51-51.0200W/40-49-16.4450N -76.864172/40.821235 (Estimated) |
| Elevation | 463 ft / 141.12 m (Surveyed) |
| Land | 149 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Selinsgrove, PA |
| Location | Snyder County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SEG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 4760 x 75 ft (1451 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 464.00 ft | 442.00 ft |
| Coordinates | 40.827325N / 76.867281W | 40.815144N / 76.861064W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |