Freeman Municipal Airport (SER)
Freeman Municipal Airport (SER)
SER
Freeman Municipal Airport (SER)
Seymour, IN
Latest photos of Freeman Municipal Airport (SER)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SER |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-54-30.0740W/38-55-28.9160N -85.908354/38.924699 (Estimated) |
| Elevation | 583 ft / 177.70 m (Surveyed) |
| Land | 2100 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Seymour, IN |
| Location | Jackson County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 571.00 ft | 580.00 ft |
| Coordinates | 38.918199N / 85.907443W | 38.929046N / 85.893993W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | ODALS |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09U/27U
| Dimensions | 1000 x 100 ft (305 x 30 m) |
| Surface | TURF-E |
| 09U | 27U | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Coordinates | 38.931385N / 85.914162W | 38.931383N / 85.910648W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| CL lights | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 5502 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 583.00 ft | 571.00 ft |
| Coordinates | 38.928717N / 85.920961W | 38.918204N / 85.907072W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18U/36U
| Dimensions | 1200 x 100 ft (366 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18U | 36U | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Coordinates | 38.931385N / 85.914016W | 38.928090N / 85.914016W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |