St Charles County Smartt Airport (SET)
St Charles County Smartt Airport (SET)
SET
St Charles County Smartt Airport (SET)
St Charles, MO
Latest photos of St Charles County Smartt Airport (SET)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SET |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-25-47.9000W/38-55-46.9000N -90.429972/38.929694 (Estimated) |
| Elevation | 437 ft / 133.20 m (Surveyed) |
| Land | 312 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles NE of St Charles, MO |
| Location | St Charles County, MO |
| Magnetic Variation | 01E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SET (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 09/27
| Dimensions | 2000 x 75 ft (610 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 434.00 ft | 436.00 ft |
| Coordinates | 38.932383N / 90.431681W | 38.932314N / 90.424650W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 3800 x 75 ft (1158 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 433.00 ft | 436.00 ft |
| Coordinates | 38.933508N / 90.430826W | 38.923076N / 90.430986W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 18 MKGS SEVERELY FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 36 MKGS SEVERELY FADED. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |