Sedona Airport (SEZ)
Sedona Airport (SEZ)
SEZ
Sedona Airport (SEZ)
Sedona, AZ
Latest photos of Sedona Airport (SEZ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SEZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-47-18.4000W/34-50-54.9000N -111.788444/34.848583 (Estimated) |
| Elevation | 4830 ft / 1472.18 m (Surveyed) |
| Land | 220 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Sedona, AZ |
| Location | Yavapai County, AZ |
| Magnetic Variation | 13E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SEZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5132 x 100 ft (1564 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 4736.00 ft | 4830.00 ft |
| Coordinates | 34.843672N / 111.794572W | 34.853505N / 111.782322W |
| Gradient | 1.90 | 1.90 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |