Felts Field Airport (SFF)
Felts Field Airport (SFF)
SFF
Felts Field Airport (SFF)
Spokane, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SFF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-19-20.7000W/47-40-58.6000N -117.322417/47.682944 (Estimated) |
| Elevation | 1957 ft / 596.49 m (Surveyed) |
| Land | 416 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Spokane, WA |
| Location | Spokane County, WA |
| Magnetic Variation | 16E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SFF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03W/21W
| Dimensions | 6000 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | WATER |
| 03W | 21W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 4499 x 150 ft (1371 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 1946.00 ft | 1956.00 ft |
| Coordinates | 47.679200N / 117.331388W | 47.686417N / 117.316576W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on right |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 2650 x 75 ft (808 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 1950.00 ft | 1953.00 ft |
| Coordinates | 47.681040N / 117.324147W | 47.685290N / 117.315421W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |
- <BIRD HAZARD--SEE SPECIAL NOTICE FOR WASHINGTON IN AIM PART 3A.
- PPR FOR ROTORWING ACFT CONCDUCTING HOVER OPS ABOVE 10 FT AGL IN NON-MOVEMENT AREA CTC ATCT.
- PORTIONS OF TWY B NOT VISIBLE FM ATCT.
- TWR UNABLE TO PRVD ATC SVC ON PERIMETER TWY DUE TO MOVEMENT OF UNCONTROLLED GROUND TFC.
- EXTENSIVE BOATING IN AREA OF WATER RY.
- WATER LEVEL ON RIVER MAY BE LOWERED BY CORPS OF ENGINEERS. WATER AREA ADJACENT TO AIRPORT NOT CONTROLLED OR MAINTAINED BY AIRPORT.
- (E94) SAWRS.
- WATERFOWL AND BIRDS ON & INVOF ARPT.
- OBSTACLE FREE AREA FOR TWY 'A' IS DELINEATED WITH A GREEN LINE.
- ACFT WITH TAIL HEIGHTS OVER 20 FT MUST CTC ATCT PRIOR TO TAXI.
- CONSTRUCTED PRIOR TO MAY 1959.