Suffolk Executive Airport (SFQ)
Suffolk Executive Airport (SFQ)
SFQ
Suffolk Executive Airport (SFQ)
Suffolk, VA
Latest photos of Suffolk Executive Airport (SFQ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SFQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-36-03.8119W/36-40-55.0589N -76.601059/36.681961 (Estimated) |
| Elevation | 70 ft / 21.34 m (Surveyed) |
| Land | 655 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Suffolk, VA |
| Location | Suffolk County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SFQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGYP3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5009 x 100 ft (1527 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 66.00 ft | 68.00 ft |
| Coordinates | 36.674691N / 76.603472W | 36.686602N / 76.594934W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 07/25
| Dimensions | 4706 x 100 ft (1434 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 70.00 ft | 67.00 ft |
| Coordinates | 36.680494N / 76.610226W | 36.686227N / 76.595842W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS BADLY FADED |
Basic , Fair Condition
*MARKINGS BADLY FADED |
| VGSI | system of panels on left |