North Central State Airport (SFZ)
North Central State Airport (SFZ)
SFZ
North Central State Airport (SFZ)
Pawtucket, RI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SFZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-29-29.1000W/41-55-14.7000N -71.491417/41.920750 (Estimated) |
| Elevation | 441 ft / 134.42 m (Surveyed) |
| Land | 475 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Pawtucket, RI |
| Location | Providence County, RI |
| Magnetic Variation | 15W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SFZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 419.00 ft | 419.00 ft |
| Coordinates | 41.916635N / 71.495824W | 41.928263N / 71.486070W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-box on right | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 3211 x 75 ft (979 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 426.00 ft | 440.00 ft |
| Coordinates | 41.921445N / 71.495954W | 41.914744N / 71.488294W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| REIL | Yes | Yes |
- FOR NOISE ABATEMENT; AIRCRAFT DEPARTING RWY 23 MAINTAIN RWY HEADING FOR 1.1 MILES PRIOR TO TURN OUT.
- LIGHTED 250' MSL TOWER 3-2/5 MILES SE.
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- RY 23 INTERSECTION DEP NOT AUTHORIZED.
- OVERNIGHT PARKING FEE.
- +50 FT DROPOFF 250 FT FM RY 05 END, +40 FT DROPOFF 250 FT FM RY 23 END.
- SEASONAL SKYDIVING NE SIDE OF AIRFIELD
- EXISTED PRIOR TO 1959.