Springfield-branson National Airport (SGF)
Springfield-branson National Airport (SGF)
SGF
Springfield-branson National Airport (SGF)
Springfield, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SGF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-23-19.1000W/37-14-44.4000N -93.388639/37.245667 (Estimated) |
| Elevation | 1268 ft / 386.49 m (Surveyed) |
| Land | 2750 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Springfield, MO |
| Location | Greene County, MO |
| Magnetic Variation | 03E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SGF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 7003 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 1264.00 ft | 1262.00 ft |
| Coordinates | 37.235651N / 93.389229W | 37.253507N / 93.380297W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALS |
Runway 14/32
| Dimensions | 8000 x 150 ft (2438 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1260.00 ft | 1268.00 ft |
| Coordinates | 37.255239N / 93.400510W | 37.237977N / 93.383510W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |