Springfield-beckley Municipal Airport (SGH)
Springfield-beckley Municipal Airport (SGH)
SGH
Springfield-beckley Municipal Airport (SGH)
Springfield, OH
Latest photos of Springfield-beckley Municipal Airport (SGH)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SGH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-50-24.6000W/39-50-25.0000N -83.840167/39.840278 (Estimated) |
| Elevation | 1051 ft / 320.34 m (Surveyed) |
| Land | 1516 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Springfield, OH |
| Location | Clark County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1049 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SGH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/1974 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 9009 x 150 ft (2746 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 1051.00 ft | 1037.00 ft |
| Coordinates | 39.835067N / 83.851392W | 39.849538N / 83.825375W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 5499 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1042.00 ft | 1041.00 ft |
| Coordinates | 39.843111N / 83.848796W | 39.830871N / 83.837341W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |