Northeast Florida Regional Airport (SGJ)
Northeast Florida Regional Airport (SGJ)
SGJ
Northeast Florida Regional Airport (SGJ)
St Augustine, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SGJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-20-23.0000W/29-57-33.3000N -81.339722/29.959250 (Estimated) |
| Elevation | 10 ft / 3.05 m (Surveyed) |
| Land | 668 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of St Augustine, FL |
| Location | St Johns County, FL |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SGJ (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 09/1986 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 2610 x 75 ft (796 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 9.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 29.954469N / 81.341052W | 29.961167N / 81.338094W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 06/24
| Dimensions | 2701 x 60 ft (823 x 18 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 62° | 127° |
| Physical elevation | 10.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 29.953982N / 81.341278W | 29.957484N / 81.333757W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |
Runway 12W/30W
| Dimensions | 5000 x 1000 ft (1524 x 305 m) |
| Surface | WATER |
| 12W | 30W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 13/31
| Dimensions | 8002 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 126° | 127° |
| Physical elevation | 9.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 29.967422N / 81.350714W | 29.954392N / 81.330353W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| CL lights | Yes | Yes |
Runway 17W/35W
| Dimensions | 12000 x 1000 ft (3658 x 305 m) |
| Surface | WATER |
| 17W | 35W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18W/36W
| Dimensions | 12000 x 500 ft (3658 x 152 m) |
| Surface | WATER |
| 18W | 36W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |