Shenandoah Valley Regional Airport (SHD)
Shenandoah Valley Regional Airport (SHD)
SHD
Shenandoah Valley Regional Airport (SHD)
Staunton/waynesboro/harrisonburg, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SHD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-53-47.2000W/38-15-49.8000N -78.896444/38.263833 (Estimated) |
| Elevation | 1201 ft / 366.06 m (Surveyed) |
| Land | 433 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles NE of Staunton/waynesboro/harrisonburg, VA |
| Location | Augusta County, VA |
| Magnetic Variation | 09W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SHD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGYH |
Runway 05/23
| Dimensions | 6002 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 1174.00 ft | 1201.00 ft |
| Coordinates | 38.257367N / 78.902895W | 38.270318N / 78.889968W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |