Sheridan County Airport (SHR)
Sheridan County Airport (SHR)
SHR
Sheridan County Airport (SHR)
Sheridan, WY
Latest photos of Sheridan County Airport (SHR)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SHR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-58-49.0000W/44-46-09.1000N -106.980278/44.769194 (Estimated) |
| Elevation | 4021 ft / 1225.60 m (Surveyed) |
| Land | 1550 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Sheridan, WY |
| Location | Sheridan County, WY |
| Magnetic Variation | 13E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Billings |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CPR - Casper |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SHR (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5039 x 75 ft (1536 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 68° | 127° |
| Physical elevation | 4021.00 ft | 3939.00 ft |
| Coordinates | 44.770880N / 106.987543W | 44.776056N / 106.969558W |
| Gradient | 1.70 | 1.60 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 8301 x 100 ft (2530 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4014.00 ft | 3975.00 ft |
| Coordinates | 44.777032N / 106.987755W | 44.756186N / 106.974922W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |