Rockingham County Nc Shiloh Airport (SIF)
Rockingham County Nc Shiloh Airport (SIF)
SIF
Rockingham County Nc Shiloh Airport (SIF)
Reidsville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SIF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-51-03.6400W/36-26-14.0000N -79.851011/36.437222 (Estimated) |
| Elevation | 694 ft / 211.53 m (Surveyed) |
| Land | 220 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles NW of Reidsville, NC |
| Location | Rockingham County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SIF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5199 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 694.00 ft | 668.00 ft |
| Coordinates | 36.441268N / 79.858288W | 36.433163N / 79.843732W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | SDF | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |