Fernando Luis Ribas Dominicci Airport (SIG)
Fernando Luis Ribas Dominicci Airport (SIG)
SIG
Fernando Luis Ribas Dominicci Airport (SIG)
San Juan, PR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SIG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
066-05-54.5000W/18-27-24.4000N -66.098472/18.456778 (Estimated) |
| Elevation | 9 ft / 2.74 m (Surveyed) |
| Land | 102 acres |
| Location | --puerto Rico County, PR |
| Magnetic Variation | 12W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Puerto Rico-virgin Islands |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 990 ft |
| Boundary ARTCC | ZSU - San Juan |
| Tie-in FSS | SJU - San Juan |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TJSJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 5539 x 100 ft (1688 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 83° | 127° |
| Physical elevation | 8.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 18.455836N / 66.106389W | 18.457745N / 66.090531W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |