Sullivan County Airport (SIV)
Sullivan County Airport (SIV)
SIV
Sullivan County Airport (SIV)
Sullivan, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SIV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-26-53.9850W/39-06-52.9650N -87.448329/39.114712 (Estimated) |
| Elevation | 539 ft / 164.29 m (Surveyed) |
| Land | 108 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Sullivan, IN |
| Location | Sullivan County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 4359 x 75 ft (1329 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Rubberized Friction Seal Coat |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 537.00 ft | 535.00 ft |
| Coordinates | 39.120695N / 87.448239W | 39.108729N / 87.448423W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |