San Angelo Rgnl/mathis Field Airport (SJT)
San Angelo Rgnl/mathis Field Airport (SJT)
SJT
San Angelo Rgnl/mathis Field Airport (SJT)
San Angelo, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SJT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-29-46.7000W/31-21-27.9000N -100.496306/31.357750 (Estimated) |
| Elevation | 1919 ft / 584.91 m (Surveyed) |
| Land | 1503 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of San Angelo, TX |
| Location | Tom Green County, TX |
| Magnetic Variation | 09E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SJT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5939 x 150 ft (1810 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 1917.00 ft | 1893.00 ft |
| Coordinates | 31.349704N / 100.499868W | 31.361614N / 100.486856W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | ODALS |
| REIL | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 4402 x 75 ft (1342 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 97° | 127° |
| Physical elevation | 1902.00 ft | 1899.00 ft |
| Coordinates | 31.361242N / 100.502060W | 31.359666N / 100.488080W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 8049 x 150 ft (2453 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 7° |
| Physical elevation | 1897.00 ft | 1919.00 ft |
| Coordinates | 31.368773N / 100.497513W | 31.346829N / 100.500795W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |