Griffing Sandusky Airport (SKY)
Griffing Sandusky Airport (SKY)
SKY
Griffing Sandusky Airport (SKY)
Sandusky, OH
Latest photos of Griffing Sandusky Airport (SKY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SKY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-39-08.4000W/41-26-00.1000N -82.652333/41.433361 (Estimated) |
| Elevation | 580 ft / 176.78 m (Surveyed) |
| Land | 133 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Sandusky, OH |
| Location | Erie County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 3559 x 60 ft (1085 x 18 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 85° | 127° |
| Physical elevation | 576.00 ft | 576.00 ft |
| Coordinates | 41.432883N / 82.658377W | 41.433652N / 82.645437W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2593 x 40 ft (790 x 12 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 574.00 ft | 580.00 ft |
| Coordinates | 41.437044N / 82.653241W | 41.429948N / 82.652544W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |