Cheboygan County Airport (SLH)
Cheboygan County Airport (SLH)
SLH
Cheboygan County Airport (SLH)
Cheboygan, MI
Latest photos of Cheboygan County Airport (SLH)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SLH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-31-09.4945W/45-39-13.6301N -84.519304/45.653786 (Estimated) |
| Elevation | 640 ft / 195.07 m (Surveyed) |
| Land | 350 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Cheboygan, MI |
| Location | Cheboygan County, MI |
| Magnetic Variation | 07W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SLH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4005 x 75 ft (1221 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 639.00 ft | 627.00 ft |
| Coordinates | 45.654192N / 84.527251W | 45.654208N / 84.511591W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 1874 x 75 ft (571 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 633.00 ft | 636.00 ft |
| Coordinates | 45.655383N / 84.520003W | 45.650419N / 84.518106W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |