Los Alamitos Aaf Airport (SLI)
Los Alamitos Aaf Airport (SLI)
SLI
Los Alamitos Aaf Airport (SLI)
Los Alamitos, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SLI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-03-05.1451W/33-47-24.1159N -118.051429/33.790032 (Estimated) |
| Elevation | 32 ft / 9.75 m (Estimated) |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Los Alamitos, CA |
| Location | Orange County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (1975) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | HHR - Hawthorne |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SLI (NOTAM-d service available) |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 5900 x 150 ft (1798 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 17.00 ft | 24.00 ft |
| Coordinates | 33.785308N / 118.062071W | 33.794609N / 118.046157W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| CL lights | No | No |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 8000 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 18.00 ft | 32.00 ft |
| Coordinates | 33.783782N / 118.060235W | 33.796391N / 118.038663W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | SALSF | |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |