Adirondack Regional Airport (SLK)
Adirondack Regional Airport (SLK)
SLK
Adirondack Regional Airport (SLK)
Saranac Lake, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SLK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-12-22.3000W/44-23-07.1000N -74.206194/44.385306 (Estimated) |
| Elevation | 1663 ft / 506.88 m (Surveyed) |
| Land | 1499 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Saranac Lake, NY |
| Location | Franklin County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SLK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A S 11/2005 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 6573 x 150 ft (2003 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 1640.00 ft | 1662.00 ft |
| Coordinates | 44.380208N / 74.213275W | 44.394994N / 74.198893W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*MARKINGS WORN & FADED |
Precision instrument , Good Condition
*MARKINGS WORN & FADED |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |
Runway 09/27
| Dimensions | 3998 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 79° | 127° |
| Physical elevation | 1639.00 ft | 1638.00 ft |
| Coordinates | 44.380503N / 74.213847W | 44.382572N / 74.198831W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*NSTD MKGS; THLD MKGS 400 FT FM RY END. |
Non-precision instrument , Good Condition |