Salem-leckrone Airport (SLO)
Salem-leckrone Airport (SLO)
SLO
Salem-leckrone Airport (SLO)
Salem, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SLO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-57-51.0670W/38-38-34.3400N -88.964185/38.642872 (Estimated) |
| Elevation | 573 ft / 174.65 m (Surveyed) |
| Land | 364 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Salem, IL |
| Location | Marion County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SLO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 4098 x 75 ft (1249 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 573.00 ft | 563.00 ft |
| Coordinates | 38.648493N / 88.964140W | 38.637243N / 88.964236W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |