Smith Field Airport (SMD)
Smith Field Airport (SMD)
SMD
Smith Field Airport (SMD)
Fort Wayne, IN
Latest photos of Smith Field Airport (SMD)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SMD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-09-10.0000W/41-08-36.1000N -85.152778/41.143361 (Estimated) |
| Elevation | 836 ft / 254.81 m (Surveyed) |
| Land | 234 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Fort Wayne, IN |
| Location | Allen County, IN |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Ownership | Publicly owned |
| Owner | Ft Wayne Allen Co Apt Athrty |
| Address |
Lt. Paul Baer-rm 209 Ft Wayne, IN 46809 |
| Phone number | 260-747-4146 |
| Manager | Scott D. Hinderman, A.a.e. |
| Address |
Fort Wayne-allen County Arpt Athrty, 3801 West Ferguson Road Fort Wayne, IN 46809 |
| Phone number | 260-747-4146 |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 05/23
| Dimensions | 3126 x 100 ft (953 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 827.00 ft | 828.00 ft |
| Coordinates | 41.140895N / 85.157130W | 41.146327N / 85.148346W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 2922 x 60 ft (891 x 18 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 832.00 ft | 825.00 ft |
| Coordinates | 41.145591N / 85.157013W | 41.140643N / 85.148665W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |