Sacramento International Airport (SMF)
Sacramento International Airport (SMF)
SMF
Sacramento International Airport (SMF)
Sacramento, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SMF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-35-26.8000W/38-41-43.6000N -121.590778/38.695444 (Estimated) |
| Elevation | 27 ft / 8.23 m (Surveyed) |
| Land | 6000 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles NW of Sacramento, CA |
| Location | Sacramento County, CA |
| Magnetic Variation | 17E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SMF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGHY |
Runway 16L/34R
| Dimensions | 8605 x 150 ft (2623 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16L | 34R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 27.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 38.707138N / 121.580059W | 38.683514N / 121.580456W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 16R/34L
| Dimensions | 8598 x 150 ft (2621 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 16R | 34L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 25.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 38.707340N / 121.601082W | 38.683733N / 121.601474W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |