Somerset Airport (SMQ)
Somerset Airport (SMQ)
SMQ
Somerset Airport (SMQ)
Somerville, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SMQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-40-12.8760W/40-37-33.5670N -74.670243/40.625991 (Estimated) |
| Elevation | 105 ft / 32.00 m (Surveyed) |
| Land | 210 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Somerville, NJ |
| Location | Somerset County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 995 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SMQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 2200 x 100 ft (671 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 69° | 127° |
| Physical elevation | 101.00 ft | 101.00 ft |
| Coordinates | 40.625658N / 74.672660W | 40.627846N / 74.665274W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 12/30
| Dimensions | 2733 x 65 ft (833 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 109° | 127° |
| Physical elevation | 83.00 ft | 101.00 ft |
| Coordinates | 40.626906N / 74.675246W | 40.624468N / 74.665934W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 12/30 MARKINGS FADED. |
Basic , Poor Condition
*RY 12/30 MARKINGD FADED. |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 1821 x 200 ft (555 x 61 m) |
| Surface | TURF-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 100.00 ft | 105.00 ft |
| Coordinates | 40.628019N / 74.671966W | 40.623158N / 74.670438W |
| Traffic pattern | Left | Left |