Sidney Muni/lloyd W. Carr Field Airport (SNY)
Sidney Muni/lloyd W. Carr Field Airport (SNY)
SNY
Sidney Muni/lloyd W. Carr Field Airport (SNY)
Sidney, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SNY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
102-59-05.8999W/41-05-59.3052N -102.984972/41.099807 (Estimated) |
| Elevation | 4313 ft / 1314.60 m (Surveyed) |
| Land | 732 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Sidney, NE |
| Location | Cheyenne County, NE |
| Magnetic Variation | 11E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SNY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4700 x 75 ft (1433 x 23 m) |
| Surface | TURF-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 4295.00 ft | 4282.00 ft |
| Coordinates | 41.092481N / 102.989572W | 41.102883N / 102.979488W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 13/31
| Dimensions | 6600 x 100 ft (2012 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4313.00 ft | 4281.00 ft |
| Coordinates | 41.107716N / 102.993761W | 41.094925N / 102.976813W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |