Moore County Airport (SOP)
Moore County Airport (SOP)
SOP
Moore County Airport (SOP)
Pinehurst/southern Pines, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SOP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-23-20.5000W/35-14-14.7000N -79.389028/35.237417 (Estimated) |
| Elevation | 459 ft / 139.90 m (Surveyed) |
| Land | 500 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Pinehurst/southern Pines, NC |
| Location | Moore County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SOP (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A S 10/1975 |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6502 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 459.00 ft | 433.00 ft |
| Coordinates | 35.231244N / 79.396894W | 35.243600N / 79.381169W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | Yes |