Show Low Regional Airport (SOW)
Show Low Regional Airport (SOW)
SOW
Show Low Regional Airport (SOW)
Show Low, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SOW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
110-00-20.4000W/34-15-55.7000N -110.005667/34.265472 (Estimated) |
| Elevation | 6415 ft / 1955.29 m (Surveyed) |
| Land | 691 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Show Low, AZ |
| Location | Navajo County, AZ |
| Magnetic Variation | 13E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SOW (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 10/2005 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 3938 x 60 ft (1200 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 6413.00 ft | 6401.00 ft |
| Coordinates | 34.260557N / 110.007475W | 34.267825N / 109.997827W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 06/24
| Dimensions | 7200 x 100 ft (2195 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 76° | 127° |
| Physical elevation | 6399.00 ft | 6400.00 ft |
| Coordinates | 34.263775N / 110.018865W | 34.268568N / 109.995752W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |