Black Hills-clyde Ice Field Airport (SPF)
Black Hills-clyde Ice Field Airport (SPF)
SPF
Black Hills-clyde Ice Field Airport (SPF)
Spearfish, SD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SPF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-47-09.3476W/44-28-52.1176N -103.785930/44.481144 (Estimated) |
| Elevation | 3933 ft / 1198.78 m (Surveyed) |
| Land | 485 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Spearfish, SD |
| Location | Lawrence County, SD |
| Magnetic Variation | 11E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | HON - Huron |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SPF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 1910 x 120 ft (582 x 37 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 3904.00 ft | 3864.00 ft |
| Coordinates | 44.477186N / 103.780979W | 44.480867N / 103.775772W |
| Gradient | 1.90 | 2.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 04/22 & RY 08/26 MARKED WITH BLACK & WHITE EDGE MARKERS. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 3851 x 100 ft (1174 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 3933.00 ft | 3901.00 ft |
| Coordinates | 44.476654N / 103.792981W | 44.476371N / 103.778236W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 6401 x 75 ft (1951 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3884.00 ft | 3895.00 ft |
| Coordinates | 44.490788N / 103.797019W | 44.478335N / 103.779736W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |