Abraham Lincoln Capital Airport (SPI)
Abraham Lincoln Capital Airport (SPI)
SPI
Abraham Lincoln Capital Airport (SPI)
Springfield, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SPI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-40-41.1000W/39-50-39.2000N -89.678083/39.844222 (Estimated) |
| Elevation | 597 ft / 181.97 m (Surveyed) |
| Land | 2300 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Springfield, IL |
| Location | Sangamon County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SPI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 8001 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 588.00 ft | 598.00 ft |
| Coordinates | 39.836897N / 89.686442W | 39.853316N / 89.667514W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 7400 x 150 ft (2256 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 588.00 ft | 583.00 ft |
| Coordinates | 39.850137N / 89.688738W | 39.838023N / 89.667586W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 5300 x 150 ft (1615 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| Surface treatment |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 590.00 ft | 586.00 ft |
| Coordinates | 39.850309N / 89.679468W | 39.835763N / 89.679880W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |