Sheppard Afb/wichita Falls Municipal Airport (SPS)
Sheppard Afb/wichita Falls Municipal Airport (SPS)
SPS
Sheppard Afb/wichita Falls Municipal Airport (SPS)
Wichita Falls, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SPS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-29-30.8500W/33-59-19.6900N -98.491903/33.988803 (Estimated) |
| Elevation | 1019 ft / 310.59 m (Surveyed) |
| Land | 3800 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Wichita Falls, TX |
| Location | Wichita County, TX |
| Magnetic Variation | 05E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SPS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 15C/33C
| Dimensions | 10002 x 150 ft (3049 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| 15C | 33C | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1003.00 ft | 989.00 ft |
| Coordinates | 34.006267N / 98.497142W | 33.980739N / 98.484914W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSF1 | ALSF1 |
Runway 15L/33R
| Dimensions | 6000 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| 15L | 33R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1019.00 ft | 1000.00 ft |
| Coordinates | 34.011175N / 98.493276W | 33.995862N / 98.485941W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15R/33L
| Dimensions | 13100 x 300 ft (3993 x 91 m) |
| Surface | CONC |
| 15R | 33L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 998.00 ft | 1000.00 ft |
| Coordinates | 34.003778N / 98.499500W | 33.970342N / 98.483489W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | MALSR |
Runway 17/35
| Dimensions | 7021 x 150 ft (2140 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1001.00 ft | 1014.00 ft |
| Coordinates | 33.982417N / 98.495765W | 33.963127N / 98.495964W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Poor Condition | Non-precision instrument , Poor Condition |
| REIL | Yes |