Seminole Municipal Airport (SRE)
Seminole Municipal Airport (SRE)
SRE
Seminole Municipal Airport (SRE)
Seminole, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SRE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-40-31.3584W/35-16-29.2973N -96.675377/35.274805 (Estimated) |
| Elevation | 1023 ft / 311.81 m (Surveyed) |
| Land | 220 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Seminole, OK |
| Location | Seminole County, OK |
| Magnetic Variation | 06E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SRE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2000 x 150 ft (610 x 46 m) |
| Surface | TURF-P |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 995.00 ft | 1012.00 ft |
| Coordinates | 35.270203N / 96.678578W | 35.274608N / 96.674575W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 16/34
| Dimensions | 5004 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1023.00 ft | 999.00 ft |
| Coordinates | 35.282417N / 96.676990W | 35.269110N / 96.672806W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |